Wystawa w Górze Mediów

Akwarelowe baletnice

O wystawie Adagio na pędzle i farby

Technika akwarelowa uznawana jest za jedną z najtrudniejszych do opanowania. Akwarela nie wybacza błędów. Wystarczy małe potknięcie i upadamy. W świecie malarskiego realizmu szczególnie bolesny jest to upadek. Stąd techniki bardziej przyjazne – farby olejnej bądź akrylowej. Tutaj ślady naszych niepewnych kroków możemy zatrzeć. Wtedy już tylko specjalistyczna aparatura jest w stanie przeanalizować dzieje malarskiego dzieła.
Nie dajmy się jednak zwariować! Kwintesencją akwareli jest opanowanie wody, pigmentu, papieru oraz znalezienie własnego autorskiego języka dla zjawisk i tak przecież odbieranych subiektywnie. Zatem musimy tutaj dokonać podwójnej interpretacji by działania nasze móc doprowadzić do sukcesu. Dobrze jest mieć plan oraz perfekcyjnie wypracowane gesty a pamiętajmy ileż to już papieru trafiło do śmieci nim powstało coś, co można dodać do “ulubionych”.
Na balecie się nie znam, ale gdy tylko słyszę to słowo, mam przed oczami ogrom pracy, ćwiczeń, potu i łez. Wiem też, że w obu przypadkach na sukces trzeba bardzo ciężko pracować.

Cezary Bednarczyk, Zielona Góra, 04.04.2023 r.