Komiks prowadzi

2023 ZIELONA GORA isw uz patrycja wichowska komiks soa FOT. PAWEL JANCZARUK / WueF

Nazywam się Patrycja Wichrowska, mam 22 lata i pochodzę z małej miejscowości Jasień. W 2022 roku ukończyłam studia licencjackie na kierunku Malarstwo, w Uniwersytecie Zielonogórskim, w Instytucie Sztuk Wizualnych. Obecnie kontynuuje kierunek na studiach magisterskich.

Już jako dziecko przejawiałam duszę artystyczną. Pierwszymi osobami które pokazały mi sztukę była moja babcia oraz mama. Później dzięki ich pomocy w wieku 9 lat trafiłam na plenery malarskie realizowane przez Bibliotekę Publiczną w Jasieniu. W czasie gimnazjum poznałam medium, którym posługuję się obecnie, czyli komiks, a dokładnie mangę. Na początku nie miałam pojęcia co to jest. Jednak dzięki internetowi dowiedziałam się, że manga jest bogata w aspekty artystyczne i jak proste ilustracje potrafią oddawać emocję. Samo poznanie tego medium w tak młodym wieku zdecydowało o podjęciu studiów artystycznych na module ilustracja i komiks. Artystycznie zajmuje się kolażem, malarstwem atramentowym i komiksem. Jednak nie odmawiam sobie malarstwa olejnego, litografii czy fotografii. Po za sztuką wielki sentyment mam do języka rosyjskiego którego naukę podstawową rozpoczęłam już w wieku 10 lat. Z mniejszych pasji mam też tworzenie makram, czy czytanie książek.

Największym osiągnięciem dla mnie było zorganizowanie indywidualnej wystawy w Bibliotece Publicznej w Jasieniu (2021) oraz podarowanie swoich prac Stanisławie Cielińskiej i Jakubowi Tylmanowi.  

Malarstwo prowadzi:

2023 ZIELONA GORA kolo bwa iga perucha  FOT. PAWEL JANCZARUK / WueF

Iga Perechuda

Pochodzę z Lubina. Mam 21 lat i obecnie jestem studentką 3 roku studiów licencjackich o kierunku grafika na Instytucie Sztuk Wizualnych z Zielonej Górze. Najbardziej pasjonuje mnie animacja poklatkowa oraz ilustracja.

Od najwcześniejszych lat życia z wielką ochotą sięgałam po kredki, mazaki, pędzle, filc oraz glinę.

W wieku sześciu lat rozpoczęłam swoją przygodę artystyczną pod okiem profesjonalnego artysty w Centrum Działań Twórczych, pierwotnie Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie. Na przestrzeni trzynastu lat zdążyłam poznać różne techniki artystyczne takie jak ceramika, malarstwo, batik, sitodruk a także grafika uczestnicząc w tym czasie w wielu konkursach dla malarzy, niejednokrotnie zdobywając wyróżnienia oraz nagrody. Pasja popchnęła mnie do wybrania liceum o profilu artystycznym. Tamten okres uzupełniałam wolontariatem w Otwartej Pracowni Sztuki w Legnicy, w ramach którego miałam okazję pokazać swoje prace na wystawie w danej galerii.

Chcąc dostać się na studia artystyczne, pracowałam nad umiejętnościami manualnymi, szkoląc się na kursach rysunku we Wrocławiu.

Początki studiów pozwoliły mi odkryć zupełnie nowe jak i fascynujące dla mnie techniki a także poznać ciekawych artystów. Zgłębiając tematy graficzne zrozumiałam że największą satysfakcję sprawiają mi działania interdyscyplinarne oraz wykorzystywanie różnych dziedzin sztuki w ramach jednej pracy. Dzięki odwadze oraz inspiracjach zebranych od ważnych osobowości spotykanych na wernisażach zdecydowałam się uczestniczyć w międzynarodowej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+ na 4 semestrze studiów w Czechach.

Przez cały ten okres przyszło mi obcować z różnymi zjawiskami sztuki które wpłynęły na moją świadomość artystyczną. Ponadto jako pasjonatka wystaw, wernisaży oraz wydarzeń kulturalnych powiązanych ze sztuką rozwinęłam znacznie swoją wrażliwość artystyczną oraz otwartość łączenia technik i eksperymentowania z materią.

Najbardziej przełomowe osiągnięcia zawdzięczam momentowi gdy stworzyłam duży obraz do gabinetu dyrektora mojego gimnazjum. Miał on również okazję wisieć w gabinecie dyrektora Centrum Działań Twórczych w Lubinie.  Wraz z dwoma koleżankami, zorganizowałyśmy wernisaż pożegnalny „Artystyczne Trio” pod okiem naszej prowadzącej, pani Elżbiety Kochan. Następnie pojawiła się Nagroda Prezydenta Miasta Legnica za działalność artystyczną. Obecnie zaangażowana jestem w działania studenckiego koła naukowego „PWW” i „Kwadrat”, pomagałam w organizacji Biennale w Zielonej Górze, uczestniczyłam w wielu wystawach zbiorowych oraz zaprojektowałam okładkę książki.

Ponadto pasjonuje mnie mindfullness, taniec flamenco oraz wegańska kuchnia. W wolnych chwilach chętnie chodzę po górach lub tańczę.

Rysunek prowadzi:

2023 ZIELONA GORA isw uz oliwia przybysz rysunek anatomiczny soa FOT. PAWEL JANCZARUK / WueF

Oliwia Przybysz

Studentka grafiki w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Członkini wielu organizacji studenckich min.: PWW, Kwadrat i Pikseloza. Uczestniczka wstaw artystycznych organizowanych przez koła naukowe ISW w Zielonej Górze.

Energiczna i ambitna młoda osoba, pracująca jako instruktorka pływania dla dzieci. Ukończyła również kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Multipasjonatka interesująca się głównie sztuką, pływaniem, grą na ukulele, szyciem i czytaniem książek.